Article

Glebogryzarki i wertykulatory – Bielsko-Biała

Utrzymanie trawnika w znakomitej kondycji wymaga zarówno wiedzy o czynnościach pielęgnacyjnych, jaki i znajomości obowiązkowych sprzętów. Jeśli zależy nam na pięknym, soczyście zielonym ogrodzie w Bielsko-Białej, sama kosiarka może okazać się niewystarczająca. Warto używać również innych urządzeń, które pozwolą nam na wyhodowanie zachwycającego trawnika – glebogryzarek i wertykulatorów. Poniżej prezentujemy artykuł o ich właściwościach oraz działaniu.

Glebogryzarki Bielsko-Biała – spulchnianie, napowietrzanie i odchwaszczanie gleby

Glebogryzarki – jak sama nazwa wskazuje – „wgryzają” się w podłoże. Czynią to za pomocą noży umieszczonych na tarczach, które poruszają się z dużą prędkością. Glebogryzarki nie zostawiają szczelin powietrznych ani grudek – czynią ziemię idealną do wysiewu trawy. Lecz nie tylko. Te urządzenie nie tylko znakomicie spulchnia glebę, ale i odchwaszcza ją – dzięki niemu bez trudu pozbędziemy się uporczywych, zielonych „szkodników”. Niektóre modele mają także możliwość rozprowadzania kompostu i torfu, co pozytywnie się odbije na każdym trawniku – w ten sposób odżywiona gleba zagwarantuje fantastycznie bujny i zdrowy trawnik.

Na rynku nie brakuje rozmaitych glebogryzarek. Spalinowe świetnie sprawdzą się na dużych powierzchniach, gdzie gleba jest mocno ubita. Dla mniej wymagających obszarów świetnie sprawdzi się glebogryzarka elektryczna (tutaj warto zwrócić uwagą na dodatkową funkcję rozprowadzania nawozu). Przy wyborze powinniśmy kierować się nie tylko rodzajem tego urządzenia, ale i mocą, głębokością i szerokością roboczą. Ważne jest również tworzywo, z którego została glebogryzarka wykonana.

Wertykulatory Bielsko-Biała – bujny rozrost trawnika

Przeprowadzenie wertykulacji bardzo dobrze wpływa na wzrost trawnika. Ten zabieg sprawia, że dostarczanie wody i składników odżywczych do korzeni jest ułatwione. Pomaga on również usunąć z trawnika chwasty oraz mech. Wertykulator wyposażony jest w pionowe noże, które przecinają obumarłą warstwę trawy, następnie podnoszą ją, dzięki czemu gleba jest rozluźniona i właściwie napowietrzona, a korzenie mają znacznie więcej miejsca na rozrost i swobodnie mogą „oddychać”. Ten zabieg najlepiej przeprowadzać w miesiącach, kiedy ziemia jest nieco wilgotna. Warto także pamiętać, że aby przeprowadzić wertykulację, trawę należy przyciąć do około jednego centymetra.

Efekty naszej pracy z wertykulatorem, zależą od wyboru urządzenia. Wertykulatory ręczne są przeznaczone przede wszystkim dla ogrodników z doświadczeniem, bowiem ich obsługa wymaga od użytkownika sporo wysiłku i wprawy, a i sprawdzą się jedynie w małych, przydomowych ogródkach. Wydajniejszą opcją są wertykulatory spalinowe i elektryczne, które pozwalają na napowietrzenie znacznie większych obszarów.

Zarówno glebogryzarki, jak i wertykulatory to nieoceniona pomoc przy pielęgnacji trawników w Bielsko-Białej. W sklepie Agrokent czeka na Ciebie bogata oferta urządzeń, które sprawią, że Twój trawnik będzie prezentował się zjawiskowo! Serdecznie zapraszamy!