Article

Glebogryzarki i wertykulatory – Gliwice

Zakładanie trawnika w Gliwicach– wbrew pozorom – nie jest zadanie m pracochłonnym. Wystarczy odrobinę zgłębić temat, właściwie przygotować podłoże (usunąć chwasty i kamienie, przekopać ziemię na głębokość 20-30 centymetrów) i uzbroić się we właściwe sprzętu – m.in. glebogryzarką. W późniejszym etapie pielęgnacji trawnika warto skorzystać również z pomocy wertykulatora, który rozluźni glebę i napowietrza ją, ułatwiając dostęp do niej wodzie i innym składnikom odżywczym. Na co zwrócić uwagę przy zakupie glebogryzarki i wertykulatora? W jaki sposób działają te maszyny? Jak sprawić, aby nasz trawnik prezentował się znakomicie przez cały sezon? Na te i inne pytania odpowie Wam ten artykuł!

Glebogryzarki Gliwice -przygotowanie podłoża do wysiewu trawy

Glebogryzarka jest urządzeniem, które intensywnie spulchnia glebę, napowietrza ją i odchwaszcza. Najważniejszą częścią glebogryzarki są jej noże. Poruszają się z dużą prędkością, dosłownie wgryzają się – jak sama nazwa wskazuje – w ziemię, podrzucają ją i przewracają na drugą stronę. Przy tych czynnościach nie zostawiają szczelin ani grudek. Niektóre modele, te bardziej zaawansowane, mogą mieć dodatkowe funkcje, na przykład rozprowadzania kompostu i torfu. Dzięki glebogryzarce możemy otrzymać podłoże idealne do wysiewu trawy.

Glebogryzarki różnią się od siebie głównie rodzajem napędu. Najprostsze i najlżejsze są glebogryzarki ręczne, na rynku można spotkać także glebogryzarki elektryczne oraz spalinowe. Elektryczne zazwyczaj są cichsze od spalinowych odpowiedników, jednak często potrzebują kabla. Spalinowe zaś są głośniejsze i cięższe, ale mogą pracować z większą mocą, w trudniejszych warunkach.

Wertykulatory Gliwice – napowietrzanie trawnika i usuwanie mchu

Wertykulator to ręczny lub mechaniczny sprzęt, który służy do napowietrzania trawnika. Wyposażony jest w pionowe noże (koszenie pionowe), które przecinają obumarłą warstwę trawy. Następnie podnoszą się one ponad powierzchnię trawnika – tym samym rozluźniają glebę i napowietrzają ją. W ten sposób ułatwiają także dostarczenie wody do korzeni, co ma duży wpływ na wygląd i stan trawnika – odpowiednie nawodniony trawnik pięknie się zieleni. Wertykulator pomaga także usunąć z trawnika niepotrzebny mech.

Wertykulację należy przeprowadzać zarówno wiosną, jak i jesienią. Najlepiej wybrać dni, kiedy ziemia jest nieco wilgotna, a trawa przycięta do około jednego centymetra – wtedy będziemy mieć pewność, że zabieg będzie skuteczny.

Spulchnienie gleby przed wysiewem trawy oraz właściwe jej napowietrzanie to kluczowe czynności do otrzymania pięknego, soczyście zielonego i gęstego trawnika. Te prace mogą ułatwić nam właściwe sprzęty ogrodnicze – glebogryzarki i wertykulatory. W sklepie Agrokent nie brakuje różnych rodzajów tych narzędzi, które bez wątpienia każdy dopasuje do potrzeb swojego ogrodu. Znajdziesz tu sprzęt o różnej szerokości pracy, mocy i ostrzach, a jeśli będziesz miał problem z wybraniem właściwego – wystarczy, że skonsultujesz się z nami! Gwarantujemy fachową pomoc i doradztwo przy zakupach!