Article

Glebogryzarki i wertykulatory – Zakopane

blankCzy zdarzyło się Wam zaobserwować obumierające rośliny w ogrodach, bądź nieurodzajny plon?  Jeśli tak, to musicie wiedzieć, że nic nie dzieje się samo, zawsze jest jakaś przyczyna, którą należy zwalczyć jak najszybciej, by nie przerodziła się w całkowitą utratę tego, o co walczyliśmy latami. Właśnie dlatego, tym artykule chcemy skupić się na glebogryzarkach i wertykulatorach, które są dostępne na terenie całej Polski, nawet w Zakopanem.

Glebogryzarka i jej zadania – Zakopane

Glebogryzarka to rodzaj sprzętu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie wszystkich prawidłowości w glebie. To właśnie ona ma za zadanie ją spulchniać i napowietrzyć. Działa to na korzyść wszystkich roślin. Możliwości tego urządzenia, są wykorzystywane bardzo często na farmach. Poprzez przekopanie gleby, otwieramy otwieramy drogi, jakie prowadzą do korzeni. Dajemy bowiem roślinom możliwość, na pozyskiwanie wszystkich minerałów. Gwarantujemy im również odpowiednie nawodnienie, co oczywiście, w późniejszym czasie zaowocuje.
Na początek, warto jest się zastanowić, do czego wspomniana glebogryzarka będzie nam służyć, aby na podstawie tego, móc dobrać właściwą. Już sama szerokość robocza sprzętu, pozwala określić, rodzaj terenu, na którym się sprawdzi. Aby móc pracować, bez komplikacji, na mniejszych, przydomowych ogródkach, prywatnych warzywniakach, bez wątpienia wystarczy glebogryzarka elektryczna, o szerokości roboczej 23 cm. Jest to bardzo wygodne i ciche rozwiązanie. Dla nieco większych powierzchni, najodpowiedniejsza będzie glebogryzarka o uniwersalnej szerokości roboczej – 45 cm. Należy też spojrzeć na budowę oraz kształt ostrza, gdyż to właśnie on decyduje o tym, w jaki sposób ostrza będą wchodzić w glebę. Dobrze jest też, wyposażyć się w taką glebogryzarkę, która umożliwi zmianę parametrów pracy. Glebogryzarka jest też kompatybilna z wertykulatorem, o którym zaraz opowiemy.

Wertykulatory – Zakopane

Wertykulacja to zabieg, w którym dochodzi do nacinania darni za pomocą metalowych ostrzy. Odpowiedzialny jest za to wertykulator. Dodatkowo, usuwa on obumarłe części roślin – czyli np. mech i chwasty, co wpływa korzystnie na rośliny i przy tym odstrasza szkodniki. Czegoś takiego, dokonuje się głównie na trawnikach, które to należy wcześniej (około tygodnia lub dwóch) przyciąć.. Nie należy też zapomnieć o usunięciu z drogi wszystkich kamieni, gałęzi i przeszkód. Podczas wertykulacji, gleba nie może być też zbyt wilgotna i sucha. W przeciwnym wypadku, ostrza mogą ulec zniszczeniu… Wówczas, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu poczekać na odpowiedni moment.

Jaki wertykulator dla kogo?

Najbardziej doświadczeni ogrodnicy, mogą pokusić się o zakup wertykulatora mechanicznego, gdyż  jest bardzo precyzyjny, ale wymaga też dużego nakładu siły. Jest to jednak dużo tańsze rozwiązanie, niż w przypadku sprzętu elektrycznego i spalinowego. Nie zmienia to jednak faktu, że czyni to z nich maszyny bardziej wydajne, które są w stanie zaoszczędzić nam dużo czasu.
Podczas pracy z wertykulatorem, warto jest również pamiętać o rękawicach ochronnych, które uratują wasze ręce przed pęcherzami.

Więcej na temat konkretnych modeli, znajdziecie w zakładkach oferty na naszej stronie. Zapraszamy do Zakopanego!