Blog

Jesień w ogrodzie – 10 prac, które powinieneś wykonać przed zimą

blank

Jesień to okres, w którym przyroda zwalnia, a ogrodnicy nabierają rozpędu. Przed nadejściem zimy muszą bowiem odpowiednio zabezpieczyć swoje rośliny, by te bez szwanku przetrwały mrozy. To jednak nie jedyne zadanie, jakie przed nimi czeka. Jeśli jesteś właścicielem ogrodu, przed Tobą lista 10 czynności, które powinieneś wykonać jesienią.

 

 1. Pozbądź się nadmiaru liści i gałęzi
  Kołderka z kolorowych liści jest miła dla oka, jednak nie dla Twojego trawnika. Pamiętaj, że długo zalegające liście powodują żółknięcie i gnicie trawy, a w konsekwencji: dziury w trawniku. By usunąć nadmiar liści, użyj dmuchawy lub odkurzacza. Jeśli chodzi o gałęzie, możesz się ich pozbyć, a zarazem dać im drugie życie – skorzystaj z rozdrabniacza, który zutylizuje gałęzie, wyposażając Cię przy okazji w dobrej jakości, naturalny kompost.
 2. Przystrzyż trawnik
  Dopóki trawa rośnie, dopóty kosiarka w ruchu. Koszenie trawnika jest wskazane do nadejścia pierwszych mrozów. Na zimę należy przystrzyc go na długość ok. 5 cm. Krótsze bądź dłuższe źdźbła mogą bowiem nie przetrwać zimy.
 3. Podlej rośliny
  Jesienią spada temperatura powietrza, nie spada jednak zapotrzebowanie roślin na wodę. Pamiętaj o tym szczególnie w przypadku roślin zimozielonych i iglastych, które przed zimą muszą zrobić zapasy wody, by móc ją sobie swobodnie pobierać podczas mrozów. Podlewaj rośliny aż do momentu, gdy zamarznie grunt.
 4. Wylecz choroby
  Jeśli zauważysz u swoich roślin zaschnięte, gnijące i zmienione chorobowo elementy, przytnij je i wyrzuć. Zanim nadejdzie zima, masz jeszcze czas, aby opryskać zaatakowane grzybami rośliny.
 5. Zabezpiecz rośliny
  By zabezpieczyć ogród przed mrozem, sięgnij po sprawdzone sposoby:
  – ziemię wokół bylin, pnączy, a także wrażliwych na niskie temperatury krzewów i drzew obsyp trocinami, korą lub stroiszem,
  – w przypadku wyjątkowych zmarźluchów, zastosuj ochronę z kopczyków z ziemi ogrodowej – usyp je wokół rośliny na wysokość ok. 30-40 cm,
  – okryj roślinę agrowłókniną.
 6. Przytnij gałęzie
  Jesień to okres cięć pielęgnacyjnych, które zapobiegną niepożądanym przyrostom rośliny w okresach ociepleń. Jeśli tego nie zrobisz i na krzewie lub drzewku pojawią się młode pędy, pierwsze mrozy spowodują ich uschnięcie, przez co roślina będzie bardziej narażona na choroby. By odpowiednio przyciąć gałęzie, najlepiej sięgnąć po sekator.
 7. Schowaj meble ogrodowe
  Niskie temperatury mogą sprawić, że meble ogrodowe staną się kruche, wyblakłe i mało atrakcyjne. By do tego nie dopuścić, przechowuj je przez zimę w ciepłym i zacienionym pomieszczeniu. Przed przeniesieniem, dokładnie je wyczyść. W tym celu możesz użyć myjki ciśnieniowej.
 8. Oczyść oczko wodne
  Zanim przyjdą pierwsze przymrozki, wyłów ryby oraz rośliny, które kiepsko znoszą niskie temperatury i przenieś je w ciepłe i chłodne miejsce. Pamiętaj również o tym, aby usunąć z tafli wody wszystkie liście – pomoże Ci w tym specjalna siatka zawieszona nad oczkiem, która zatrzyma liście przed wpadnięciem do wody.
 9. Zadbaj o altanę
  Jeśli masz w swoim ogrodzie altanę, zabezpiecz ją, malując jej drewniane części specjalnym preparatem, takim jak np. lakierobejca.
 10. Zabezpiecz narzędzia ogrodowe
  Jeśli nie chcesz odkryć na wiosnę, że Twoje nożyce do żywopłotu zardzewiały, a kosiarka nie daje się uruchomić, zadbaj o odpowiednie warunki przechowywania swoich narzędzi ogrodowych. Jak to zrobić? Narzędzia do kopania, takie jak grabie czy motyki należy oczyścić, a ich metalowe elementy posmarować olejem. Jeśli chodzi o przyrządy do cięcia, takie jak sekatory i nożyce, wskazane jest użycie nafty, by usunąć z nich resztek żywicy,a także wrzątku, by pozbyć się z nich wszelkich bakterii i grzybów. Dodatkowo w miejscach ruchomych narzędzi, zalecamy użycie środka konserwującego, np. WD-40. Preparat ten przyda się również w przypadku konserwacji urządzeń spalinowych, np. kosiarek.